Tüketim

Hayallerin peşinden koşmasak da hayal etmek güzeldir aslında. İnsanın düşlerinde hep olsun istediği bir şeyler vardır. Kimi zaman büyük ve ulaşılması mümkün olmayan istekler kimi zaman ise küçük bir çocuğun istekleri kadar küçük ve masum dileklerimiz vardır. Her şeye sahip değiliz. Ve sahip olamayız. Küçük bir çocuğa bir çikolata aldığınız zaman bir sonraki sefer yeniden sizden bir şey bekler hem de daha iyisini. Aslında bizlerde böyleyiz, yeni bir şeye sahip olduğumuzda daha iyisine sahip olmanın hayali ya da düşüncesi aklımızın bir köşesindedir her daim.
Günümüz akıllı telefonları için geçerli olan bu tez tam karşılığını bulacaktır. İnsanların genelde karıştırdığı nokta burasıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte sürekli yeni model ve marka telefonlar piyasaya sürülmekte. İnsanlar ise sebebini hala anlayamadığımız bir nedenden ötürü yeni telefonlara tabiri caizse hücum etmekte. Peki sebep? Peki sebep nedir zaten bir önceki model veya markaya sahip değil misiniz?
Tüm dünyanın üzerinde durduğu sürekli insanlara aşıladığı düşünce biçimidir bu teknolojinin en son ve en yeni haline sahip olmak. Buradaki maksat bence tüm dünya tarafından yanlış anlaşılmakta. Teknolojiyi son noktasına kadar kullanmak, var olanın en yenisine sahip olmak, sürekli yenilenmek ve gelişmekte olan bu sektöre ayak uydurmak dedikleri şey: en son çıkan telefonu almak, son model bilgisayarlara ve oyun konsollarına sahip olmak olmak değildir. Çok küçük yaşlarda çocuklar teknoloji ile tanışıyorlar. Tabletler, telefonlar, bilgisayarlar, oyunlar. Çocukların gelişimleri açısından yararlıdır, değildir bilmiyorum. Ama vurgulanması gereken nokta aşırılık. Sahip olduğunuz telefonun bir üst modeli çıktı diye onu almak zorunda hissediyor insanlar kendini. Ve bu yeni cihaza sahip olmak sizin yeni hedefiniz oluyor. Neler yapabileceğiniz nasıl alabileceğiniz size ve maddi durumunuza bağlı. Çeşitli işlerde ekstra olarak çalışan insanlarımız var. Peki, ne için? Elindeki telefonun bir üst modeli çıkmış ve onu almak istiyormuş. Peki, neden efendim? Yaklaşık üç ay önce aldığı cihazı yarı fiyatına geri satıp yeni modeli almak için para veriyor.
Var olan son teknolojiye sahip olmak derken kastedilen görüş zannımca böyle değil. Var olan son teknolojiye sanayi devleri, şirketler, ordular, devletler sahip olmalı. Kendilerini güçlü hissetmeleri ve vatandaşlarına da bu güveni verebilmeleri için. Siz son çıkan telefonu aldığınız için teknolojiyi yakından takip etmiyorsunuz. Sadece bu küresel ölçekli bir oyunda piyon olarak yerinizi alıyorsunuz. En son teknolojiye sahip olmak demek, en son çıkan akıllı telefona sahip olmak demek değil, o telefonların sahip olduğu teknolojiye muvaffak olmaktır. En son teknoloji cihaza sahip olduğumuz için ne kazanıyoruz? Vaat edilenlere göre bize bir takım getirisi olmalı yeni şeylerin. Görüldüğü gibi getirisi olmadığı halde götürüsü oldukça fazla.

Teknolojiye para harcamak gereksiz bir harcama değil lakin var olduğu veya ihtiyacınız olmadığı halde gidip yenisini almak gereksizdir.

Ayrıca bunları de beğenebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir